The winner of one of the biggest 2Y0 races in Australia the Black Opal is coming to Wellington. Gary Moore trained Takedown will almost certainly start favourite for the State Wide Sheds Wellington Boot (1100m) on Sunday.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Moore the son of one of racing's best known jockeys George Moore came to Australia after a successful time in Hong Kong where he was one of the best known names there.
The nominations for the race also include the Godolphin stable's Igraine which is trained by John O'Shea. Igraine backs up after finishing sixth in the Magic Night stakes. The Godolphin stable is one of the best in world and the biggest in the Southern Hemisphere.
Warwick Farm based trainer Gary Portelli is bringing two horses while Marc Coners has also nominated along with Scone trainer Pat Farrell who will start Alart which finished fifth in the Silver Slipper.
Other horses will come from Wagga, Braidwood, Mudgee, Bathurst and Dubbo.
Supporting races have given 159 nominations for the 8 race programme the second day of the carnival. Nominations for the first day are also strong.
SATURDAY RACING
- Race 1 - IRON HORSE- BENCHMARK 65 HANDICAP (2400 METRES)
- 1 DECLASSE Brett Thompson 48
- 2 FRONT THE BAR [BOBS Extra Bonus Scheme] Peter W Stanley 41
- 3 FUNNY AS Connie Greig 50
- 4 HOME GAME Frank Cleary 37
- 5 LEADERS ROAD Dar Lunn 62
- 6 LOUIS THE TONNE (NZ) Michael Lunn 40
- 7 MAM’SELLE HARADA [BOBS Extra Bonus Scheme] Mark Schmetzer 50
- 8 PRINCE LIMESTONE Don Oakley 39
- 9 SACRED DREAM Garry Lunn 68
- 10 WAZN (IRE) Tony Newing 75
- 11 YARROWYCK OUTLAW Adam Vine 40
- Race 2 - BENCHMARK 65 HANDICAP (1400 METRES)
- 1 BEACHED AS Adam Vine 38
- 2 BELFREY BAT Lee Van Den Bos 61
- 3 BENCH STAR Damien Lane 58
- 4 DUBAI BULLET Andrew Molloy 53
- 5 LOUIS THE TONNE (NZ) Michael Lunn 40
- 6 POKER STAR Sharon Jeffries 63
- 7 PRATTLER Justin W Stanley
- 8 RUBY HILL Bob Howe 40
- 9 SARONA DOWNS Allan McRae 61
- 10 SENSATIONAL MOMENT Colin Edgar 54
- 11 STEVE’S GOLD Michael Plummer 35
- 12 STRONG Garry Lunn 57
- 13 THE BROWN ONE Justin W Stanley 64
- 14 TIGER BASSIE Kevin Higgins 48
- 15 WHO GIVES A HOOT Brett Thompson 45
- Race 3 - CLASS 2 HANDICAP (SCALED + 0.5KG) (900 METRES)
- 1 BOY OHBOY Brett Thompson 48
- 2 CAMPFIRE [BOBS Bonus Scheme] Kathryn Cahill 50
- 3 CANNY MAREE Frank Osling 52
- 4 CELEBRITY BON [BOBS Bonus Scheme] Mark Schmetzer 51
- 5 DON’T TEASE ME [BOBS Bonus Scheme] Stephen Gleeson 56
- 6 EL NOMAC Kylie Kennedy 44
- 7 ENDLESS PLEASURE Jane Parsons 36
- 8 FRENCH BUREAUCRAT Allan McRae 44
- 9 GIRLS LIB Sharon Jeffries 52
- 10 GOODMIX Justin W Stanley 38
- 11 INNER CLINCH Debbie Prest 45
- 12 IRISH NIP (NZ) George Wright 52
- 13 LEICABEACH Darren Hyde 39
- 14 RIKKI DYNAMO Con Karakatsanis 46
- 15 SPRINGWOOD LASS Scott Collings 50
- 16 WHAT A SENSATION Amber Haines 39
- 17 WHEELY WILSON Nicola Edwards 54
- Race 4 - CLASS 1 & MAIDEN PLATE (1700 METRES)
- 1 AS EASY AS Leslie Bryant
- 2 BENZEMA [BOBS Extra Bonus Scheme] Lee Van Den Bos
- 3 BLITZABLEITER [BOBS Extra Bonus Scheme] Brian Young
- 4 BON HONOUR [BOBS Extra Bonus Scheme] Brian Young
- 5 CAN’T SEE A THING [BOBS Extra Bonus Scheme] Terry Fulwood
- 6 CARRYOLA [BOBS Extra Bonus Scheme] Myron Cooper
- 7 FAIRISLE MISS [BOBS Bonus Scheme] Brett Thompson 52
- 8 FORTIOR ITO Jeff Brasch 46
- 9 FRONT THE BAR [BOBS Extra Bonus Scheme] Peter W Stanley 41
- 10 HAMMERED ART Keith Dryden
- 11 JANGOLI [BOBS Extra Bonus Scheme] Garry Lunn 53
- 12 MAM’SELLE HARADA [BOBS Extra Bonus Scheme] Mark Schmetzer 50
- 13 MARY’S QUEST [BOBS Extra Bonus Scheme] Wanda Ings
- 14 MULBERRY MOON Peter W Stanley
- 15 PIRATE BEN Damien Lane 54
- 16 PRINCE LIMESTONE Don Oakley 39
- 17 ROYAL CARGO Dean Mirfin
- 18 ROYAL GAZE Leslie Bryant
- 19 SINISTER SUMS Michael Lunn
- 20 SUPER PIG Dean Mirfin
- 21 TUAMOTU [BOBS Extra Bonus Scheme] Neil Osborne 47
- 22 VIVALIXIR Michael Plummer 36
- Race 5 - MAIDEN HANDICAP (900 METRES)
- 1 CASH COMMANDS Ian Holland
- 2 CLEVER BUTTONS (NZ) [BOBS Bonus Scheme] Scott Collings
- 3 DAPPER ALBERT Gayna Williams
- 4 EAGLING [BOBS Bonus Scheme] Pat Farrell
- 5 EIGHT CARAT OCCY [BOBS Bonus Scheme] Jeff Brasch
- 6 EVA JEAN Michael Plummer
- 7 FRIENDLY DONNA [BOBS Bonus Scheme] Jeff Brasch
- 8 KESTREL Stephen Gleeson
- 9 LADY CASINO Tammy Schmetzer
- 10 LADY DESTINY Amber Haines
- 11 LEROSKA [BOBS Bonus Scheme] Brett Thompson
- 12 OCKERASTIC Peter W Stanley
- 13 SAHARA JEWEL Brett Thompson
- 14 SHOULDA BORTA BOAT Allan McRae
- Race 6 - MAIDEN PLATE (1100 METRES)
- 1 ASHRAWI GOLD John Mckinnon
- 2 BUNZAR Peter Kirby
- 3 DANETAT [BOBS Bonus Scheme] Tony Newing
- 4 FRIENDLY DONNA [BOBS Bonus Scheme] Jeff Brasch
- 5 FRISCO Kurt Goldman
- 6 GLORIETA PASS Ken Lantry
- 7 GOT SWAG Mark Schmetzer
- 8 HONG KONG PHOOEY [BOBS Bonus Scheme] Wanda Ings
- 9 KESTREL Stephen Gleeson
- 10 KID KELSO Sonja Sharp
- 11 KOSTA BILLION Danny Parsons
- 12 LEROSKA [BOBS Bonus Scheme] Brett Thompson
- 13 LOVE TO BEND Phillip Curry
- 14 MELISANDRE Leslie Willis
- 15 OCKERASTIC Peter W Stanley
- 16 ONLYCOSTABUCK [BOBS Bonus Scheme] Leslie Bryant
- 17 RYEDALE ROAD Sharon Jeffries
- 18 SABOTEUR [BOBS Bonus Scheme] Max Crockett
- 19 SUMMER’S MAGIC [BOBS Bonus Scheme] Lee Van Den Bos
- 20 TEXAN QUEEN Darren Hyde
- 21 TOM AND ME [BOBS Bonus Scheme] Bob Caton
- 22 YU JIN Michael Plummer
SUNDAY RACING - STATE WIDE SHED'S WELLINGTON BOOT DAY
WELLINGTON BOOT (1100 METRES)
- 1 ALART [BOBS Bonus Scheme] Pat Farrell
- 2 BEAU TIRAGE [BOBS Bonus Scheme] Keith Dryden
- 3 DIAMOND KAZ [BOBS Bonus Scheme] Jeff Brasch
- 4 DOMANUS Gary Portelli
- 5 DYLAN’S ROMANCE [BOBS Bonus Scheme] Marc Conners
- 6 FOR ME DAD [BOBS Bonus Scheme] Neil Osborne
- 7 IGRAINE [BOBS Bonus Scheme] John O'Shea
- 8 JAGARNA Justin W Stanley
- 9 KIWI BOSS (NZ) Scott Singleton
- 10 LITTLE SURE SHOT [BOBS Bonus Scheme] Aaron Clarke
- 11 MAKE AMENDS Wanda Ings
- 12 MI SASSY [BOBS Bonus Scheme] Rodney Northam
- 13 RACY [BOBS Bonus Scheme] Gary Portelli
- 14 RELATIVE CHAOS [BOBS Bonus Scheme] Derek Piper
- 15 TAKEDOWN [BOBS Bonus Scheme] Gary Moore
- 16 TOM AND ME [BOBS Bonus Scheme] Bob Caton
- Race 2 - WELLINGTON CUP (1700 METRES)
- 1 ARE YOU SURE [BOBS Extra Bonus Scheme] Cameron Crockett 79
- 2 BELFREY BAT Lee Van Den Bos 61
- 3 BRILLIANT POET Leon Davies 60
- 4 CARDIFF PRINCE Darren Hyde 71
- 5 COLLAR (NZ) Jeremy Sylvester
- 6 CROWN MOSS [BOBS Extra Bonus Scheme] Marc Conners 68
- 7 EXCITED LOVER Brett Thompson
- 8 HALFPENNY GATE [BOBS Extra Bonus Scheme] Keith Dryden 65
- 9 HE’S DREAMIN’ [BOBS Extra Bonus Scheme] Luke Griffith 64
- 10 MAGIC ARCHER [BOBS Bonus Scheme] Rick Worthington 54
- 11 MINIMOS George Woodward 61
- 12 NEW DAY RISING [BOBS Extra Bonus Scheme] Grant Allard 70
- 13 OVER IN KILLARNEY Garry Lunn
- 14 SAMBORA Karen Fox 62
- 15 STABLE SURPRIZE Ken Lantry 62
- 16 STRACE [BOBS Extra Bonus Scheme] Tracey Bartley 62
- 17 STRETCH [BOBS Extra Bonus Scheme] Lesley Jeffriess 45
- 18 STRONG BOY [BOBS Extra Bonus Scheme] Gayna Williams 66
- 19 UNCLE SUGAR (NZ) Tara & Philippe Vigouroux 64
- 20 VICTORIAN CROWN Mark Jones
- WELLINGTON TOWN PLATE (1100 METRES)
- 1 BUDGEE BOY Brett Thompson 53
- 2 CANNY WINSOME Max Crockett 56
- 3 COLLY HAZE Peter Clancy 60
- 4 DA GRINCH Dennis Bush 59
- 5 DANTAINS SPIRIT [BOBS Bonus Scheme] Chris Heywood 66
- 6 DIDNTCOSTALOT Marc Conners 87
- 7 DOUBLE HALO Luke Griffith
- 8 DUNDERRY Paul Theobald 62
- 9 FLIGHT IN SPACE Sue Grills 72
- 10 HOT RHYTHM Mark Mason 80
- 11 JEST CREWSIN’ Jan Bowen 82
- 12 LAYNE Merv Rumble 52
- 13 MAGICAL LADY Connie Greig 72
- 14 NET WORTH Mitch Newman
- 15 OPERA BLU George Woodward 69
- 16 OPOHO Jenny Hoy 60
- 17 OUR CANNY BOY Don Ryan 79
- 18 PERFECT CADENCE Dar Lunn 62
- 19 PRIVATE TABER Peter Nestor 72
- 20 REIGNS ABOVE Connie Greig 77
- 21 RIVER DOWNS Bob Caton 58
- 22 RUN CANNON RUN Mark Schmetzer 73
- 23 SAPPHIREGAZE Paul Mitchell 60
- 24 SHEER STYLE [BOBS Bonus Scheme] Garry Frazer 73
- 25 TEXAN LAD Luke Griffith 87
- 26 TRALFAZ Gary Portelli 73
- 27 ULTIMA CHANCE Scott Collings 73
- 28 YOUTHFUL KING Jeremy Sylvester 66
- 29 ZARHRON Andrew Molloy 73
- Race 4 - MCDASH- BENCHMARK 65 HANDICAP (900 METRES)
- 1 DANTAINS SPIRIT [BOBS Bonus Scheme] Chris Heywood 66
- 2 DUNDERRY Paul Theobald 62
- 3 GOLDEN SALLY Peter Clancy 66
- 4 HIGHLY GEARED Garry Kirkup 64
- 5 MISBLUEBLUD Jim McMillan 51
- 6 NET WORTH Mitch Newman
- 7 NICOF [BOBS Bonus Scheme] Neil Osborne 55
- 8 POSSESS Cindy Monaghan 60
- 9 RIVER DOWNS Bob Caton 58
- 10 RUN CANNON RUN Mark Schmetzer 73
- 11 ZERO CASH Pat Farrell 59
- Race 5 - BENCHMARK 55 HANDICAP (1700 METRES)
- 1 ALL FOR KICKS [BOBS Extra Bonus Scheme] Garry Lunn
- 2 ANYTIME BABY [BOBS Extra Bonus Scheme] Connie Greig
- 3 BASILUS Peter Wiggins
- 4 BENZEMA [BOBS Extra Bonus Scheme] Lee Van Den Bos
- 5 EXPLORATOR Sharon Jeffries 47
- 6 FRAAJMAHAL (NZ) Ken Lantry 56
- 7 MAGIC ARCHER [BOBS Bonus Scheme] Rick Worthington 54
- 8 OLD MATE SHOV Grahame Shulman 43
- 9 OVER IN KILLARNEY Garry Lunn
- 10 PRINCE LIMESTONE Don Oakley 39
- 11 PRIZE George Woodward 47
- 12 RED LETTERS Lex Crosby
- 13 ROCK MY FUJI Connie Greig
- 14 SHAMALADE Luke Griffith 50
- 15 SPANISH FLY Clint Lundholm
- 16 STRETCH [BOBS Extra Bonus Scheme] Lesley Jeffriess 45
- 17 TENDERLOIN George Woodward 48
- 18 TUAMOTU [BOBS Extra Bonus Scheme] Neil Osborne 47
- 19 TULIMAN Peter Nestor
- CLASS 2 PLATE (1400 METRES)
- 1 BASIC MODEL Garry Lunn
- 2 BAYLIE LOUISE [BOBS Bonus Scheme] Matthew Dale 56
- 3 BLACK SCAR Andrew Molloy 57
- 4 BOLD HORATIO Robert Wenning
- 5 CARINDA GIRL Paul Theobald 46
- 6 CHEROKEE WARRIOR Barbara Joseph & Paul Jones 52
- 7 DON’T TALK SILLY George Woodward 40
- 8 ENDLESS PLEASURE Jane Parsons 36
- 9 GREY NINJA Garry Kirkup
- 10 HELLO HONEY Jane Parsons 47
- 11 HOUSE RULES Merv Rumble 49
- 12 MISS AINSLEY (NZ) Brian Buckley 59
- 13 PINBALL DAWN (NZ) Bjorn Baker 60
- 14 PLENTY IN THE KIT Danny Parsons 52
- 15 ROCK MY FUJI Connie Greig
- 16 STEVE’S GOLD Michael Plummer 35
- 17 TRACKTORQUE Scott Singleton 55
- 18 WHO GIVES A HOOT Brett Thompson 45
- 19 WITH CARE Matthew Dale 60
- CLASS 1 HANDICAP (1100 METRES)
- 1 ALABASTA BAY Aaron Clarke 47
- 2 ALBERTA’S ROSE Luke Griffith 45
- 3 BOY OHBOY Brett Thompson 48
- 4 BRAVE JAY Dar Lunn 44
- 5 CHATBY STAR Brett Thompson 43
- 6 COURT VICTORY Scott Singleton 52
- 7 DANISH LACE Peter Nestor 53
- 8 DINICANBERN Sharon Jeffries 49
- 9 GOODMIX Justin W Stanley 38
- 10 GRASS CUTTER Myron Cooper 49
- 11 INTREPIDO (NZ) Luke Griffith 54
- 12 LITTLE PINKY Leo Harland 38
- 13 MORE BY CHANCE Mark Jones 48
- 14 MOSS MY NAME [BOBS Bonus Scheme] Cameron Crockett 50
- 15 MY HARRIET Wanda Ings 45
- 16 PAIGE ’N’ PARIS [BOBS Bonus Scheme] Marc Conners 62
- 17 PIXIE GAZE [BOBS Bonus Scheme] Brett Thompson 51
- 18 ROCKATORIO Luke Griffith 44
- 19 SERIAL DATER Michael Plummer 49
- 20 SIDERLITE Garry McCarney 51
- 21 SOME NIGHTS [BOBS Bonus Scheme] Wayne Collison 52
- 22 SPURSONIC Garry Frazer 48
- 23 TUMBLING DICE [BOBS Bonus Scheme] Brett Thompson 51
- 24 UNCLE WINGNUT Darren Hyde 49
- 25 WHAT A SENSATION Amber Haines 39
- 26 WORLDLY WISE Dennis Bush 49
- MAIDEN PLATE (1400 METRES)
- 1 A BONNIE GLOW [BOBS Bonus Scheme] Michael Lunn
- 2 CAN’T TOUCH IT David J Smith
- 3 CHOCOLATE BOLT Dar Lunn
- 4 DEUXMAGIQUE Collen Thurston
- 5 DIVA TORIO Wanda Ings
- 6 EDIE’S DELIGHT Bob Caton
- 7 HOFFA EXPRESS Michael Plummer
- 8 MANDALA REIGN Garry McCarney
- 9 NATURAL FOE [BOBS Bonus Scheme] Karen McCarroll
- 10 OL’ BROWN EYES Garry Lunn
- 11 OVERCAST Scott Singleton
- 12 PRIOR DOUBT Kelly Milliner
- 13 RUBYSPOT [BOBS Bonus Scheme] Wanda Ings
- 14 SABOTEUR [BOBS Bonus Scheme] Max Crockett
- 15 SEADORE Michael Plummer
- 16 STRADA TIME Michael Sparrow
- 17 TAKE MY ADVICE Michael Sparrow
- 18 TOMORROW THE WORLD Collen Thurston
- 19 TRANSCRIPT [BOBS Bonus Scheme] John O'Shea